Yargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu kararı: 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasına onama Türkiye Cumhuriyeti D
Ana Sayfa Dünya, Gündem 19 Şubat 2022 53 Görüntüleme

Seferberlik emri verildi!

Donetsk’in kuzeyinde birden fazla patlama sesi duyulduğu bildirildi.

Seferberlik emri verildi!

Dünyanın gözü Rusya-Ukranya krizinde. Rus haber ajansı TASS’ın geçtiği bilgiye göre; Donetsk’te hükümet binası yakınında bir araçta patlama meydana geldi. Putin, “Belarus’ta gerçekleştirdiğimiz tatbikatlar kimse için bir tehdit oluşturmuyor” dedi. Biden yaptığı açıklamada, “Rusya’nın önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya saldırmayı planladığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Donetsk’te genel seferberlik emri verildi. Bir Ukrayna askeri, Rus yanlısı ayrılıkçılarla çıkan çatışmada hayatını kaybetti. Donetsk’in kuzeyinde birden fazla patlama sesi duyulduğu bildirildi.

Seferberlik emri verildi! Ukrayna'da savaşın ayak sesleri duyuluyor

ABD Başkanı Joe Biden Rusya-Ukranya krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya’nın çekilme konusundaki açıklamalarının gerçekleşmediğini belirten Biden, “Donbas’ta Rusya yanlıların provokasyonlarının devam ettiğini görüyoruz. Rusya’nın önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya saldırmayı planladığını düşünüyoruz. Rus askerleri Ukrayna’nın etrafını sarmış durumda. Ukrayna’nın başkenti Kiev’i hedef alacağına inanıyoruz” dedi.

Bir soru üzerine “Putin’in Ukrayna’yı işgal kararı aldığına inanıyorum” ifadesini kullanan Biden, Ukrayna’nın işgali halinde Rusya’ya kapsamlı yaptırımlar uygulayacaklarını kaydetti. Biden, “Donbas’ta soykırım olduğunu söylüyorlar, yalan iddialar ortaya atıyorlar. Tüm bunlar Rusya’nın hep daha önce gördüğümüz oyunları. Burada yanlış bir hak çıkartarak Ukrayna’ya karşı harekete geçmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

DONETSK’DE SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Cuma günü, kendi bağımsızlıklarını ilan eden Lugansk Halk Cumhuriyeti (LPR) ve Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR), Ukrayna ordusunun bir saldırı başlattığını öne sürdü ve vatandaşlarının Rostov Bölgesi’ne tahliye edildiğini duyurdu.

Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Puşilin, bölgede genel seferberlik kararnamesi imzaladığını söyledi. Puşilin, “Yedekte bulunan yurttaşları askeri bölüklere gelmeye çağırıyorum. Bugün genel seferberlik kararnamesi imzaladım.” açıklamasını yaptı.

Puşilin, son birkaç gün içinde DPR’nin Ukrayna özel servislerinin çeşitli terör eylemlerini engellediğini de sözlerine ekledi.

UKRAYNA ASKERİ HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna ordusu, ayrılıkçı doğu bölgesinde Moskova destekli isyancılarla çıkan çatışmalarda bir Ukraynalı askerin öldürüldüğünü söyledi.

Doğu Ukrayna için ortak askeri komutanlık, “Bombardıman saldırısının bir sonucu olarak, bir Ukraynalı askeri ölümcül bir şarapnel yarası aldı” dedi.

Donetsk’in kuzeyinde birden fazla patlama sesi duyulduğu bildirildi.

BEYAZ SARAY, RUSYA’YI SİBER SALDIRILARDAN SORUMLU TUTTU

Beyaz Saray, Ukrayna Savunma Bakanlığı’nı ve ülkedeki büyük bankaları hedef alan son siber saldırılardan Rusya’yı sorumlu tuttu.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Rusya, Ukrayna bankalarına ve savunma bakanlığına siber saldırı düzenlenmekten sorumlu tutuldu. Beyaz Saray’ın Baş Siber Yetkilisi Anne Neuberger, “Bu hafta, iki büyük bankayı ve hükümet web sitesini çevrimdışı hale getiren siber saldırılar, Ukraynalı yetkililerin sistemlerini hızlı bir şekilde yeniden çalıştırabilmeleri nedeniyle sınırlı bir etkiye sahipti, ancak Rusların daha yıkıcı için zemin hazırlıyor olması mümkün.” dedi. Neuberger, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik siber saldırılarından Rusya’yı sorumlu tuttuğunu söylerken, ABD’nin bir siber saldırı tarafından hedef alınacağını gösteren hiçbir istihbarat olmadığını belirtti.

Neuberger yaptığı açıklamada, “Son 10 yılda Rusya, sınırlarının ötesindeki askeri faaliyetlerinin önemli bir parçası olarak siber saldırı kullandı. Bu nedenle ve Başkanın talimatıyla, Kasım ayından bu yana potansiyel siber saldırılara karşı çalışıyoruz.” dedi.

Neuberger, ABD’nin siber saldırılara karşı 3 maddeli bir planı olduğunu söyleyerek, “İlk olarak siber savunmamızı desteklemek için acil çalışmamız mevcut. İkincisi Ukrayna’ya destek sağlama çabalarımızı hızlandırdık. Üçüncüsü ise ortaklar ve müttefiklerle savunma için yakın bir şekilde çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Neuberger, “ABD hükümeti, Rus siber aktörlerin yıkıcı siber faaliyetler yürütmek, askeri ve kritik ağlar da dahil olmak üzere Ukrayna hükümetini hedef aldığına inanıyor.” dedi. Neuberger, “Bu haftanın başlarında, Ukrayna savunma bakanlığı ve devlet bankalarındaki çevrimiçi hizmetleri etkisiz hale getiren DDOS saldırısı olarak bilinen bir tür siber saldırı gördük. DDOS saldırılarını ilişkilendirmek için hızla ilerliyoruz. Rus hükümetinin bu hafta Ukrayna bankalarına yönelik geniş çaplı siber saldırılardan sorumlu olduğuna inanıyoruz.” ifadesinde bulundu.

Ekonomik yaptırımlar Rusya’ya yabancı sermaye girmesini engelleyecek

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Temsilcisi Daleep Singh, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda maali yaptırımların olacağına dikkat çekti. Singh, Rusya’nın işgal etmesi durumunda, “Mali yaptırımlarımız, en büyük finans kurumlarına ezici ve acil maliyetler getirmek üzere tasarlanmıştır. Yanıt paketimizin bir parçası olarak hem mali yaptırımlar hem de güçlü ihracat kontrolleri uygulamaya hazırız.” dedi.

Singh, “Mali yaptırımlar, Rusya’ya yabancı sermayenin girmesini engelliyor ve ihracat kontrollerini ortaya koyuyor. Putin’in stratejik hedeflerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu kritik teknolojik girdilerini reddediyor.” dedi.

Singh, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesine bir sebep olmadığı inancını paylaştığımız için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla maliyetler getirmeye ve ortak adım atmaya hazırız. Ortaklarımızla önemli olan uygulama mekaniklerimizin aynı olup olmadığı değil, birlik testidir. Önemli olan temel ilkeleri paylaşıyoruz ve ciddi maliyetler uygulayacağız” dedi.

Psaki: “Diplomasi kapısı açık kalmaya devam edecek”

Beyaz Saray temsilcisi Jen Psaki yaptığı açıklamada, “Rusya’nın önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya saldırmak üzere konumlandığına inanıyoruz. Ancak aynı zamanda diplomasinin kapısı açık ve açık kalmaya devam edecek.” dedi. Psaki, “Rusya’nın olup bitenler hakkında yanlış bilgi yayacağı veya bahaneler bulacağı uzun zamandır tahmin ettiğimiz bir şeydi.” diye ekledi.
Psaki, herhangi bir işgal gerçekleşmezse, Çarşamba günü ABD Başkanı Biden’ın Rus mevkidaşı ile görüşerek diplomatik tartışmaya devam edeceğini söyledi.

ŞİDDETLİ PATLAMA

Sputnik muhabiri, Lugansk’ta şiddetli bir patlamanın meydana geldiğini aktardı.

Seferberlik emri verildi Ukraynada savaşın ayak sesleri duyuluyor

GERİLİM YÜKSELİYOR

Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı milislerin kontrol altında tuttuğu kentlerde gerilim yükselirken akşam saatlerinde Donetsk Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Halk Milisleri Lideri Denis Sinenkov’a ait araca bombalı saldırı düzenlendi. Bölgede yaşanan gerilim üzerine açıklama yapan Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zaluzhny, “Donetsk’e bir saldırı gerçekleştirmedik, olay Rusya ve destekçileri tarafından gerçekleştirilen bir provokasyon” dedi.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbass Bölgesi’nde savaş çıkacağına yönelik başlayan kriz akşam saatlerinde bombalı saldırıya neden oldu. Kendi bağımsızlıklarını ilan eden Luhansk Halk Cumhuriyeti lideri Leonid Paseçnik ve Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Puşilin’in Kiev tarafından Donbass’a yönelik geniş bir saldırı başlatılacağını ve halkın Rusya topraklarına gitmesi yönünde çağrı yapmasının ardından Donetsk kentinin merkezinde bir askeri araca bombalı saldırı düzenlendi. Bombalı saldırı düzenlenen aracın Donetsk Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Halk Milisleri Lideri Denis Sinenkov’a ait olduğu açıklandı. Patlamada ölü veya yaralananların olup olmadığı konusunda ise henüz bilgi paylaşılmadı. Patlama sonrası aracın tamamen yandığı görülürken Donetsk’in Acil Durumlar Bakanlığı birimleri tarafından sivil halka sokağa çıkmamaları ve sakin kalmaları yönünde duyurular yaptığı öğrenildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zaluzhny ise Donbass Bölgesi’nde yaşanan gerilimden sonra sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak, Donetsk’e bir saldırı gerçekleştirmediklerini, olayın Rusya ve destekçileri tarafından gerçekleştirilen bir provokasyon olduğunu savundu.

Seferberlik emri verildi Ukraynada savaşın ayak sesleri duyuluyor

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp