Yargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu kararı: 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasına onama Türkiye Cumhuriyeti D
Ana Sayfa Dünya, Gündem 11 Mart 2022 65 Görüntüleme

Stoltenberg, “Rusya Devlet Başkanı Putin’e savaşı sonlandırması ve kuvvetlerini çekmesi, diplomatik çabalara girişmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’yi çabaları nedeniyle takdirle karşılıyorum 

Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Antalya’ya gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye’yi (Ukrayna’da) barışçıl bir çözüme gidebilecek diplomatik ve siyasi süreçleri kolaylaştırma çabaları nedeniyle takdirle karşılıyorum” dedi. 

 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin değerli bir NATO müttefiki olduğunu, Rusya-Ukrayna savaşının sonlandırılması için Türkiye’nin yürüttüğü diplomatik çabaları takdirle karşıladığını söyledi. 

Antalya Diplomasi Forumu için Türkiye’ye gelen Stoltenberg, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını ‘haksız ve gerekçesiz’ bir savaş olarak nitelendiren Stoltenberg, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan beri görülmemiş bir gaddarlık sergilendiğini vurguladı. 

Stoltenberg, “Rusya Devlet Başkanı Putin’e savaşı sonlandırması ve kuvvetlerini çekmesi, diplomatik çabalara girişmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın dün Antalya Diplomatik Forumu kapsamında bir araya gelmesine atıfta bulunan Stoltenberg, “Türkiye’yi de barışçıl bir çözüme gidebilecek diplomatik ve siyasi süreçleri kolaylaştırma çabaları nedeniyle takdirle karşılıyorum” diye konuştu. 

UKRAYNA’YA DESTEK SÜRECEK 

Birçok NATO ülkesinin Rusya’ya ağır yaptırımlar uyguladığını hatırlatan Stoltenberg, Ukrayna’ya desteklerinin de devam edeceğini aktardı. 

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin 2014’ten bu yana Ukrayna ordusunu eğittiğini, son dönemde bunun hızlandırıldığını bildirdi. 

NATO’nun aynı zamanda kendi müttefiklerini koruma ve savunma gibi ana bir sorumluluk taşıdığını vurgulayan Stoltenberg, 30 üyeli, 1 milyon nüfuslu ittifakın doğusundaki varlığını güçlendirdiklerini hatırlattı. 

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp