Yargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu kararı: 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasına onama Türkiye Cumhuriyeti D
Ana Sayfa Dünya, Gündem 26 Şubat 2022 86 Görüntüleme

Öte yandan İngiltere ordusu Estonya´daki mevcudiyetini iki katına çıkartacağı bildirilirken Almanya’nın Ukrayna’ya silah gönderilmesine onay verdiği öne sürüldü

Son dakika haberine göre Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında NATO’nun ilk kez toplu savunma kapsamında harekete geçirdiği NATO Mukabele Kuvveti (NRF), yaklaşık 40 bin askerden oluşan ve krizlere hızlı karşılık verme imkanına sahip çok uluslu güç olarak biliniyor.

İLK KEZ DOĞU AVRUPA’DA KONUŞLANACAK

AA’da yer alan son dakika haberine göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, video konferans yöntemiyle düzenlenen olağanüstü nitelikli NATO zirvesi sonrasında ittifakın Mukabele Kuvveti’nin ilk kez Doğu Avrupa’ya konuşlandırılacağını açıkladı.

NRF’YE GÖREVLENDİRME YAPILDI

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Tod D. Wolters da NATO ülkelerinin gelişen güvenlik ortamı uyarınca mukabele planlarının onaylanması üzerine Mukabele Kuvveti’nin unsurlarını görevlendirdiklerini duyurdu.

“BU TARİHİ BİR ANDIR”

Son dakika haberine göre Wolters, “Bu, tarihi bir andır ve ittifak, caydırıcılık ve savunma rolü içinde ilk kez bu yüksek hazırlıklı kuvvetleri görevlendirmiştir” açıklamasını yaptı.

40 BİN ASKERLİK ÇOK ULUSLU GÜÇ

NATO Mukabele Kuvveti, NATO’nun 2002 yılında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’daki zirvesinde alınan kararla kuruldu. NRF, yüksek hazırlık seviyesine sahip hava, deniz ve kara unsurlarından oluşuyor. Yaklaşık 40 bin asker NRF içinde görev yapıyor. Genel komuta görevi Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı’nda (SACEUR) bulunuyor.

Güçlü muharebe yeteneği ve esnek hareket kabiliyetine sahip bu birlikler, yılın 365 günü ve 7 gün 24 saat güvenlik krizlerine karşılık vermek üzere hazır tutuluyor. NRF, sadece krizlere karşılık vermede değil, afetlerde de görevlendirilebilecek şekilde hazır bekletiliyor.

NATO ülkeleri, Mukabele Kuvveti’ne dönüşümlü olarak her yıl katkıda bulunuyor. Kuvvetin içinde hava, deniz, ve kara birliklerinin yanı sıra özel operasyon birlikleri görev yapıyor.

Kuvvetin komutası Hollanda’nın Brunssum ve İtalya’nın Napoli kentlerindeki Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlıkları arasında değişimli olarak icra ediliyor.

NRF İÇİNDEKİ ÖNCÜ KUVVET VJTF

NRF içinde Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Gücü (VJTF) yer alıyor. Yaklaşık 5 bin askerden oluşan kara birliğinin yanı sıra hava, deniz ve özel operasyon birlikleri, VJTF içinde hazır tutuluyor.

Bu birlikler, gerekli hallerde 2-3 gün içinde harekete hazır hale geliyor. VJTF’nin komutasını müttefik ülkeler dönüşümlü şekilde yerine getiriyor. NATO müttefikleri, 2014 yılında Mukabele Kuvveti’ni geliştirmeye karar verdi. VJTF, bu amaçla “öncü güç” olarak oluşturuldu.

VJTF içindeki kara unsurlarının komutasını 2021’de Türkiye yürütmüştü. Türkiye, NATO Mukabele Kuvveti için Deniz Unsur Komutanlığı görevini 2023 yılında, Hava Unsur Komutanlığı görevini de 2025 yılında icra edecek.

NATO Mukabele Kuvveti içinde bir de deniz unsuru yer alıyor. Deniz unsuru, NATO Daimi Deniz Görev Grupları ve Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Deniz Görev Gruplarına bağlı olarak görev icra ediyor.

Bunların dışında Mukabele Kuvveti içinde muharip hava ve hava destek unsuru, Özel Operasyonlar Kuvveti ile kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer savunma görev gücü bulunuyor.

NRF unsurları, daha önce Ağustos 2021’de NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinden sonra NATO ile çalışan Afganistanlılar ve ailelerinin tahliyesini desteklemek için aktif hale getirilmişti. NRF, güvenlik krizlerine karşılık vermek üzere toplu savunma kapsamında harekete geçirilmemişti.

İNGİLTERE ORDUSU ESTONYA’DAKİ MEVCUDİYETİNİ İKİ KATINA ÇIKARTIYOR

DHA’nın haberine göre İngiltere Savunma Bakanlığı´ndan bugün yapılan açıklamada, İngiliz ordusunun NATO’nun doğu cephesini desteklemek için Rusya´nın sınır komşusu Estonya´ya doğru yola çıktığını belirtti. Bakanlık, birliklerin ulaşmasıyla Estonya´daki askeri mevcudiyetlerinin iki katına çıkacağını vurguladı.Savunma Bakanlığı, Akdeniz´de NATO tatbikatında olan devriye gemisi HMS Trent ve beraberindeki Merlin Helikopterleri ile RAF P8 Poseidon deniz devriye uçakları, İngiltere’den yola çıkacak hava savunma muhrip HMS Diamond ile birleşerek Estonya´ya doğru ilerleyeceğini açıkladı.1000 İNGİLİZ ASKERİ ESTONYA´DA NATO GÖREVİNE KATILACAKAlmanya’dan Estonya’ya gelen Royal Welsh savaş grubunun Challenger 2 tanklarına ve zırhlı araçlarına gelecek günlerde 1000 kadar İngiliz askerinin katılacağını ifade edildi. İngiliz askerlerinin mühimmatla birlikte Estonya´ya gelmesiyle ülkedeki İngiliz kuvvetleri askeri mevcudiyetini ikiye katlayacağı belirtildi. RAF Typhoon savaş uçaklarının ise Romanya ve Polonya üzerindeki NATO hava sahasında devriye gezdiği ifade edildi.

ALMANYA UKRAYNA’YA SİLAH GÖNDERİLMESİNE ONAY VERDİ İDDİASI

AA’nın haberine göre Almanya’nın, Hollanda’nın Ukrayna’ya Alman yapımı silah göndermesine onay verdiği iddia edildi.

Brüksel merkezli haber sitesi Politico’ya göre, Almanya, Ukrayna’ya silah gönderimi karşıtı tavrını değiştirdi.

Alman yetkililer, Hollanda’ya Alman yapımı 400 tanksavar satması için izin verdi.

Almanya’nın, kendi ürettiği parçalarla yapılan silahların herhangi bir savaş bölgesine gönderilmesini engelleme hakkı saklı bulunuyor.

Öte yandan, dün Almanya’nın Ukrayna’ya askeri yardım olarak taahhüt ettiği 5 bin miğferin gönderildiği bildirilmişti.

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp