Kılıçdaroğlu: Bizim görevimiz devleti yeniden inşa etmektir

Kılıçdaroğlu: Bizim görevimiz devleti yeniden inşa etmektir

Sarayda oturanlara değil milletin arasında milleti düşünenlere ihtiyacımız var. Bizim görevimiz devleti
Ana Sayfa Arge-Sanayi, Gündem 9 Ocak 2022 126 Görüntüleme

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın Teşrifleriyle Gerçekleşen “Millî Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni”nde Konuştu

“Savunma alanında güçlü ve bağımsız olmayan milletlerin, geleceklerine güvenle bakabilmeleri mümkün değildir. ” diyen Bakan Akar, şunları kaydetti:

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın Teşrifleriyle Gerçekleşen “Millî Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni”nde Konuştu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın Teşrifleriyle Gerçekleşen “Millî Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni”nde Konuştu

“Savunma alanında güçlü ve bağımsız olmayan milletlerin, geleceklerine güvenle bakabilmeleri mümkün değildir. ” diyen Bakan Akar, şunları kaydetti:


Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşen Millî Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni’ne katıldı. Bakan Akar’ın yanı sıra törende Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Bakan Yardımcıları Şuay Alpay ve Muhsin Dere de katıldı.

Bakan Akar törende yaptığı konuşmada savunma, havacılık ve uzay alanında önemli katkılar sağlayacak yeni tesislerin açılışından duyduğu heyecan ve gururu ifade ederek sözlerine başladı. Bu tesislerin teknoloji, savunma ve güvenlik alanındaki yerlilik ve millîlik hamlesini daha da güçlendireceğini, Türkiye’yi yüksek teknoloji alanında bir üst sınıfa taşıyacağını belirten Bakan Akar, dijitalleşme, yapay zekâ ve siber uygulamaların günümüz ve geleceğin dünyasını büyük bir hızla şekillendirdiğine dikkati çekti.

Bu hususların savunma sanayisinde de önemli yere sahip olduğunu dile getiren Bakan Akar, “Ülkemiz de zatıalilerinin liderliğinde, dünyadaki bu değişimi doğru okumuş, stratejik hedefler belirlemiş bu kapsamda proaktif davranarak başta savunma sanayi olmak üzere, hemen her alanda büyük Ar-Ge yatırımları gerçekleştirmiş ve önemli başarılar elde etmiştir.” diye konuştu.

Geçmişte piyade tüfeğinin dahi dışarıdan tedarik edildiğini anımsatan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Çok şükür artık Millî Piyade Tüfeklerimizi, akıllı hassas mühimmatımızı, Millî Deniz Topumuzu, ÇNRA’larımızı, Fırtına obüslerimizi, İHA/SİHA/TİHA’larımızı, ATAK helikopterlerimizi, fırkateynlerimizi ve savaş gemilerimizi tasarlayıp inşa, imal ve ihraç seviyesine gelmiş bulunuyoruz. Yurt içi ve sınır ötesinde başarıyla icra edilen harekâtlarda; Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’ta hak, alaka ve menfaatlerimizin kararlılıkla korunmasında, başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere TSK’nın birçok coğrafyada üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmesinde yerli ve millî imkânlarla üretilen bu silah sistemlerimizin katkısı açıkça görülmektedir. NATO standartlarında üretilen ve operasyonlarda denenmiş olan silah sistemlerimizin sahadaki etkinliği, tüm dünyanın da dikkatini çekmiş, yerli, millî savunma sanayi ürünlerimize olan talep her geçen gün artmış, ‘Made in Türkiye’ markası uluslararası pazarda hak ettiği konuma yükselmiştir. Bunun en somut örneği, ülkemizin 2021 yılında savunma ve havacılık alanında yaklaşık 3.3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek rekor kırmasıdır.”

HAYATİ ÖNEMİ HAİZ

Savunma sanayisinde tüm dünyanın dikkatini çeken bir seviyeye ulaşılmasına rağmen katedilmesi gereken daha mesafeler bulunduğunun bilincinde olduklarını belirten Bakan Akar, “Bu bağlamda, savunma teknolojilerinin bir üst aşamasını ifade eden 5’inci nesil muharip uçakların, yerli ve millî imkânlarla üretilmesi, bizler için hayati önemi haizdir. Özellikle bazı ülkelerin acil ihtiyacımız olan silah sistemlerini, çeşitli bahanelerle ülkemize satmaktan imtina etmesi, Millî Muharip Uçak Projesi’nin hayata geçmesinde bizleri daha azimli ve kararlı hâle getirmiştir. Millî Muharip Uçak Projesi, ülkemiz için bir platform veya silah sistemi geliştirmenin çok daha ötesinde anlamlar taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu projenin sahip olunan insan kaynağını, teknoloji birikimini, proje yönetim sistematiğini ve ekonomik gücü göstermesi bakımından da son derece önemli olduğunu dile getiren Bakan Akar, “Kamu, özel sektör, vakıf şirketleri ve üniversitelerimizle güçlü bir ekosistem oluşturan Türk savunma sanayisi, bugüne kadar önüne çıkarılan engelleri zatıalilerinin liderliği, destek ve teşvikleriyle nasıl ki birer birer aştıysa yüksek bir motivasyonla başlattığımız bu projeyi de başarıyla tamamlayacaktır.” dedi.

“Bu anlayışla başlattığınız ve üzerinde hassasiyetle durduğunuz Millî Teknoloji Hamlesi, egemenlik ve bağımsızlığımız için vazgeçilmez olduğu gibi ülkemizin jeopolitik ve stratejik konumu itibarıyla da elzemdir. Türkiye artık tüketen değil üreten, ithal eden değil ihraç eden, savunma ve güvenliğini başka ülkelerin keyfine göre değil kendi imkân ve kabiliyetleri ile sağlayan aynı zamanda ürettiği silah sistemleriyle sadece kendisinin değil dost, kardeş ve müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayan ve uluslararası ilişkilerde güç dengelerine etki eden bir özne-ülke konumuna gelmiştir.”

MSB

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp