Kılıçdaroğlu: Bizim görevimiz devleti yeniden inşa etmektir

Kılıçdaroğlu: Bizim görevimiz devleti yeniden inşa etmektir

Sarayda oturanlara değil milletin arasında milleti düşünenlere ihtiyacımız var. Bizim görevimiz devleti
Ana Sayfa Dünya, Gündem 15 Ocak 2022 113 Görüntüleme

Korkunç Volkan Patlaması Hunga Tonga, Pasifik Okyanusu’nda bir Tsunamiyi tetikledi (15 Ocak 2022)

Pasifik Okyanusu’ndaki adalar ülkesi Tonga’da patlayan Hunga Tonga volkanı tsunamiye yol açtı. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Cumartesi günü gerçekleşen patlamanın ardından tsunami uyarısı verildiğini bildiriyor.

Korkunç Volkan Patlaması Hunga Tonga, Pasifik Okyanusu’nda bir Tsunamiyi tetikledi (15 Ocak 2022)

Dünyadaki depremlerin yaklaşık yüzde 90’ının meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.Ada ülkesi Tonga’da dünkü yanardağ patlamasının ardından bu sabah meydana gelen ikinci bir patlama yaşandı.

Patlama sonrası 1,2 metrelik bir tsunami meydana geldi, çoğu yerleşim alanı sular altında kalırken yerel halka ‘Evinizden çıkmayın’ uyarısı yapıldı. Pasifik Okyanusu’nun güneyinde meydana gelen patlama sesinin 800 kilometre uzaktaki Fiji’den bile duyulduğu öğrenildi. Patlama sonrası 20 kilometreye kadar yükselen küller uydular tarafından görüntülendi.

Ada ülkesi Tonga’nın başkenti Nuku’alofa’nın yaklaşık 65 kilometre kuzeyinde yer alan Hunga Ha’apai Adasındaki yanardağda dün bir patlama meydana gelmişti. Komşu ülkelerde duyulan volkanik patlamanın ardından bugün bölgede ikinci bir patlama peydana geldi.Deniz altında bulunan dev bir volkanın patlaması sonucu ada ülkeleri Tonga, Fiji ve Yeni Zelanda’da Tsunami alarmı verildi. Patlama Türkiye saati ile 07:10 sıralarında yaşandı.

Tonga ana karası yakınlarındaki patlamanın, deniz seviyesine ulaştığı an çekilen uydu fotoğrafı

1.2 METRELİK BİR TSUNAMİ
Avustralya Meteoroloji Bürosu, “Nukualofa’da 1,2 metrelik bir tsunami dalgası gözlemlendi” açıklamasında bulundu. Dünkü patlamanın ardından kaydedilen maksimum tsunami dalgası 30 santimetreydi.
İkinci patlama en az sekiz dakika sürdü ve havaya birkaç kilometre gaz, kül ve duman püskürttü. Bölgedeki birçok yerleşim alanı sular altında kaldı.
YEREL HALKA UYARI

Suva’daki yetkililer, patlamanın yoğun olduğunu ve Fiji’de 800 kilometreden daha uzakta “yüksek sesli gök gürültüsü sesleri” olarak duyulduğunu belirtirken, kıyı bölgelerinde yaşayanlardan daha yüksek yerlere yönlenmeleri istendi.

20 KİLOMETRE YÜKSELDİ, UZAYDAN BİLE GÖRÜNTÜLENDİ
800 kilometre uzaklıktaki Fiji’nin başkentinde de patlama hissedildi. Sekiz dakikalık patlamanın başkent Suva’da “şiddetli gök gürültüsü” gibi duyulduğu aktarılıyor. Tonga Jeoloji Kurumu yetkilileri, gaz, kül ve duman bulutunun 12 kilometreye ulaştığını açıkladı. Patlama sonrası 20 kilometreye kadar yükselen küller uydular tarafından görüntülendi.

AFAD: ŞİDDETLİ YANARDAĞ PATLAMASI

AFAD’dan konuya ilişkin yapılan paylaşımda, “Pasifik Okyanusu’nda bulunan Tonga’da meydana gelen şiddetli yanardağ patlaması sonrasında tsunami dalgaları oluşurken, bazı yerleşim yerlerini su bastığı bildirildi. Raptiye Bölgede yaşayanlara yüksek yerlere gitmeleri konusunda anonslar yapıldı.” ifadeleri yer aldı.

EVDE KALIN, MASKE TAKIN UYARISI

Tonga Jeoloji Hizmetleri başkanı Taaniela Kula, insanları içeride kalmaya, dışarıdalarsa maske takmaya ve yağmur suyu rezervuarlarını ve yağmur suyu toplama sistemlerini kapatmaya çağırdı.

TSUNAMİ UYARISI YAYINLANDI

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, bir tsunami uyarısı yayınladı ve deniz seviyesindeki dalgalanmalar ile sahillerde tehlike oluşturabilecek güçlü okyanus akıntıları tehdidi olduğunu belirtti.

Tonga’nın başkenti, Hunga Tonga volkanik sisteminin yalnızca 65 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

2300 kilometre uzaklıktaki Yeni Zelanda’da da patlama kaynaklı fırtına oluşabileceğine ilişkin uyarı mesajı yayımlandı. Yeni Zelanda’da volkan kaynaklı olarak sonik patlamalar duyulduğu da aktarılıyor.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp