Yargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu kararı: 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasına onama Türkiye Cumhuriyeti D
Ana Sayfa Gündem 21 Ocak 2022 58 Görüntüleme

İstanbul’da beklenen kar lapa lapa yağmaya başladı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından Kırklareli’nin Kofçaz ve Demirköy ilçelerinde kar yağışı etkili oluyor. Hava sıcaklığının sıfır dereceye kadar düştüğü yüksek kesimlerde yoğun sis de sürücülere zor anlar yaşattı.

İstanbul’da beklenen kar lapa lapa yağmaya başladı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul’da beklenen kar yağışı etkisini göstermeye başladı. Özellikle Beylikdüzü, Başakşehir, Küçükçekmece, Silivri, Esenyurt, Avcılar gibi ilçelerde kar yağışı yoğun bir şekilde etkili oldu. Öte yandan İBB trafik verilerine göre, trafik yoğunluğu saat 17.25 itibariyle yüzde 76’ya ulaştı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul’da beklenen kar yağışı etkili oldu. Lapa lapa yağan kar vatandaşlara zor anlar yaşattı.

BEYLİKDÜZÜ, BAŞAKŞEHİR VE KÜÇÜKÇEKMECE’DE LAPA LAPA KAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul’da kar yağışı başladı. Kayaşehir’de lapa lapa yağan kar her yeri beyaza bürüdü. Yollar da beyaz örtü ile kaplanırken vatandaşlar zor anlar yaşadı. Küçükçekmece’de de başlayan kar sürücülere zor anlar yaşattı. Beylikdüzü’nde lapa lapa yağan kar yağışı vatandaşlara zor anlar yaşattı. Köprüsünün üzeri beyaza bürünürken, vatandaşlar yürümekte zorluk çekti.

SİLİVRİ

İstanbul’da öğlen saatlerinde ortalık karardı, gündüz adeta geceye döndü. Meteorolojinin uyarılarının ardından da kar yağışı, megakente Silivri’den giriş yaptı.

Kar yağışının etkisini, giderek artırması bekleniyor.

TRAFİK KİLİTLENDİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile AKOM’dan İstanbul için kar yağışı uyarıları arka arkaya geldi. İstanbul’a kar yağışı megakentte etkisini göstermeye başlarken, yoğun trafiği deberaberinde getirdi. İBB trafik verilerine göre, trafik yoğunluğu saat 17.25 itibariyle yüzde 76’ya ulaştı.

AFAD tarafından yapılan açıklamada, “Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmamalı. Dışarı çıkmadan önce hava tahmin raporları takip edilmeli. Devam eden bir tedavi ihtiyacı bulunan vatandaşlarımız, durumlarını bağlı bulundukları illerdeki İl Sağlık Müdürlüğü ile sağlık kuruluşlarına bildirmeli. Çatılarda oluşan buz sarkıtlarından uzak durulmalı. Vücudu sıcak tutacak elbiseler tercih edilmeli. Kayarak düşme tehlikesine karşı yürürken eller cepte tutulmamalı. Küçük ve dengeli adımlarla yürünmeli. Tabanı kaygan olmayan ayakkabılar tercih edilmeli. Cep telefonları bataryası ve varsa mobil şarj ünitesinin şarjları dolu tutulmalı, radyo ve el feneri için yedek pil bulundurulmalı” denildi.

‘4-5 SANTİMLİK KAR ÖRTÜSÜ BİLE FELÇ EDEBİLİR’

Kar yağışının etkili olacağı bölgelerde ulaşımda aksaklıklar yaşanabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Orhan Şen, “Kar beklediğimiz bölgelerde önemli ulaşım yolları bulunuyor. İzmir-İstanbul yolu biliyorsunuz Balıkesir-Bursa bölgesinden geçiyor. Bunun dışında Ankara-İstanbul yolu var. Buralarda yaşanacak olası aksaklıklara karşı önlem alınması gerekiyor” yorumunda bulundu.

İstanbul içinde de kar örtüsü oluşacağının altını çizen Prof. Dr. Orhan Şen, “İstanbul’da öyle çok etkili bir yağış beklenmiyor ama 4-5 santimlik bir kar örtüsü oluşacağı tahmin ediliyor. Yani ‘Yüzyılın karı geliyor, metrelerce kar yağacak’ gibi bir durum yok. Ancak şehrin nüfusu ve günlük hareketlilik göz önüne alındığında 4-5 santimlik bir örtü bile İstanbul’u felç edebilecek bir potansiyele sahip. Bu konuda İBB’nin de önlemler alması kaçınılmaz bir durum” detaylarını paylaştı.

İstanbul’da geçtiğimiz günlerde gece saatlerinde etkili olan kar yağışının sistemsel olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Şen, “Bu kar yağışı göl etkisi dediğimiz durumun sonucunda oluştu. Karadeniz üzerinden gelen hava dalgası deniz suyunun sıcak olması sebebiyle buharlaşma sonucunda artan nem ile birleşince o gece kısa süreli bir kar yağışı yaşandı. Bu tarz durumlar kar beklediğimiz 4 günlük süreçte de yaşanabilir. Ancak mevcut gelen sisteme bakarsak zaten o gece gelen hava dalgasından birkaç derece daha soğuk olacak” diye konuştu.


EDİRNE KISA SÜREDE BEYAZA BÜRÜNDÜ

Edirne’nin Lalapaşa ilçesinin Bulgaristan’a sınır köylerinde sabah saatlerinde başlayan sağanak, yerini kar yağışına bıraktı. Etkili olan kar yağışıyla birlikte her yer beyaza büründü. Lalapaşa ilçesinde bulunan Balkanlara açılan sınır kapısı Hamzabeyli yolunda da kar yağışı etkili oluyor. Hamzabeyli Sınır Kapısı yolunun trafiğe kapanmaması için karayolları ekipleri tarafından çalışma başlatıldı. Kar yağışının etkisini artırarak devam edeceği tahmin ediliyor.

KIRKLARELİ’NİN YÜKSEK KESİMLERİNDE KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından Kırklareli’nin Kofçaz ve Demirköy ilçelerinde kar yağışı etkili oluyor. Hava sıcaklığının sıfır dereceye kadar düştüğü yüksek kesimlerde yoğun sis de sürücülere zor anlar yaşattı.

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp