Yargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu kararı: 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasına onama Türkiye Cumhuriyeti D
Ana Sayfa Gündem, Gündem T.S.K. 26 Ocak 2022 106 Görüntüleme

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ortak basın açıklaması düzenledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Ülkenin iktidar eliyle bir seçim ortamına girdiğini kaydeden Davutoğlu ve Babacan, ülkenin çoklu bir kriz ortamında olduğunu söyledi.Babacan, “Ülkemiz şu anda çoklu kriz ortamında” ifadelerini kullandı, ittifaklar konusunda henüz herhangi bir kararın alınmadığını açıkladı. Davutoğlu ise “Biz muhalefet olarak bu yönetilememe karşısında ne yapacağımızı karşılıklı olarak konuşmak niyetindeyiz. Artık bu ahlaki sorumluluğumuz” değerlendirmesinde bulundu.

Seçim ortamına girildiğini söyleyen iki lider, “Ülkemiz şu anda çoklu kriz ortamında” yorumunu yaptı. İttifaklar hakkında alınan bir karar olmadığını kaydeden Babacan ve Davutoğlu Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmalarının ise tamamlandığını bildirdi.

Babacan ve Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:


DAVUTOĞLU: TÜRKİYE HER AN SEÇİME GİDEBİLİR

“İktidarın hatalarını ortaya koymak dışında yönetilememek dışında ekonomik cehalet dışında ne yapacağımızı topluma nasıl güven vereceğimi konuşmamız gerekiyor. Bu görüşmelerimiz topluma güven oluşturmak bizim siyasi bir sorumluluğumuz. Türkiye her an seçime gidebilir. Oluşturulan iklim belli. Bu iktidar gittiğinde ülkeye kaos gelmeyecek. Toplumun bütününde güven hissi oluşacak. Son derece verimli ve güzel görüşmeler oluyor.”

ALİ BABACAN: İTTİFAKLAR İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR KARARIMIZ YOK

“Biz daha önce de açıkladık. Siyasi partiler arasındaki görüşmeleri anlamlı buluyoruz. DEVA Partisi olarak gençlerin umutsuzluğuna her türlü gayret vermek isteriz. Daha önce ben açıkladım. İttifaklar ile ilgili herhangi bir kararımız yok. Bir süre sonra sonra bir karar oluşturabiliriz. Hükümetin, bu zihniyetle hiçbir sorunu çözemeyeceğini bildiğimiz ve bunları üç yıl önceden fark ettiğimiz için yeni bir siyasi hareket başlattık.”

‘PARLAMENTER SİSTEM ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI’

Babacan, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmaları hakkında, “Parlamenter sistem çalışmaları tamamlanmış durumda. 6 siyasi partinin bunu nasıl açıklayacağı belirlendikten sonra komisyonda oluşacak görüş birliği neyse bizde ona uyarız” dedi.

Davutoğlu ise “Son dönemde yaptığımız görüşmeler önem taşıyor bu açıdan. Parlamenter sistemde yaptığımız ortak çalışmalar meyvesini ortaya koydu. Bunun yanında oturacağı siyasal bağlamın topluma güven vermesi büyük önem taşıyor. Akşener’le, Uysal’la ve Kılıçdaroğlu ile görüştük. Sayın Babacan’a ve ekibine de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İmamoğlu’ndan restorandaki fotoğrafıyla ilgili açıklama: Takipçi olacağım

İMAMOĞLU’NUN BALIKÇIDAKİ FOTOĞRAFINA İLİŞKİN TARTIŞMALAR

Açıklamaların ardından Davutoğlu ve Babacan gazetecilerin sorularını cevapladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun pazartesi gecesi yoğun kar yağışı sırasında bir balıkçı restoranında yemek yemesi ve ardından başlayan tartışmaların sorulmaso üzerine Davutoğlu şu yanıtı verdi: “Herhangi bir dış temsilci ile görüşmesinde bir sorun yoktur. Türkiye açık bir toplum olmak durumundadır. Bunun olağanüstü bir görüşme olarak sunulması doğru değil.”

Babacan ise şunları söyledi: “Kar yağışının İstanbul’a getirdiği sorunları hepimiz gördük. Bizim geçen sonbaharda açıkladığımız afet planımızda yerel yönetimlere hatta muhtarlara bile görev vermeyi söylüyoruz. Yerelde sağlam bir koordinasyon. Merkezi yönetimle yerel yönetim arasında çok ciddi bir bir problem var. Burada Ankaralılar ve İstanbullular sorun yaşıyor. Particilik bırakılacak. Yemek vs. hükümetin propagandası olarak görüyorum. Bizim Londra büyükelçimizde gider Londra’da görüşürüz. Bundan daha doğal bir şey yok. Propaganda makinesinin büyütmesi olarak görüyorum. Parlamenter sistem çalışmaları tamamlanmış durumda. 6 siyasi partinin bunu nasıl açıklayacağı belirlendikten sonra komisyonda oluşacak görüş birliği neyse bizde ona uyarız.”

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp