Yargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu kararı: 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasına onama Türkiye Cumhuriyeti D
Ana Sayfa Gündem 22 Mart 2022 94 Görüntüleme

1915 Çanakkale Köprüsü Üzerindeki Bu Virajın Sebebi Nedir?

1915 Çanakkale Köprüsü’ndeki detay kafaları karıştırdı: Nedir bu viraj, ne işe yarar?

18 Mart’ta açılışı gerçekleştiren Çanakkale Köprüsü, orta açıklığı bakımından dünyanın en uzun açıklığa sahip köprüsü olarak biliniyor. Peki Çanakkale Köprüsü’ndeki virajlar neden var? İşte uzmanlar virajların neden olduğuna açıklık getirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü'ndeki detay kafaları karıştırdı: Nedir bu viraj, ne işe yarar?
Türkiye’nin yeni anıtı 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açıldı. Dünyanın en uzun orta açıklığa sahip köprüsünde ilginç bir detay ortaya çıktı.

Konuyla ilgili bilgilerini aktaran mühendisler, Çanakkale Köprüsü’ndeki eğri virajın neden yapıldığı sorularını cevapladı. İşte 1915 Çanakkale Köprüsü’ndeki virajın yapılma sebebi ve faydaları…

1915 Çanakkale Köprüsü Üzerindeki Bu Virajın Sebebi Nedir?

Yeni açılan Çanakkale Köprüsü, 2023 metrelik orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklığa sahip köprüsü unvanını taşıyor. Ancak mühendisler, köprünün bu uzunluğa sahip olabilmesi için tasarıma müdahale edilmesi gerektiğini belirtti. Zira köprünün sadece 2023 metre açıklığa sahip olması rüzgar etkisi nedeniyle bazı risklere sahip olabilirdi. İşte köprünün yapımını üstlenen ekip, Çanakkale Köprüsü’nü inşa ederken eğri bir viraj yaptı.

Tek tabliye ile rüzgar yükünü gidermenin mümkün olmadığını belirten uzmanlar, bu sıkıntının giderilmesi için köprüyü çift tabliyeli olacak şekilde tasarladı. Bu sayede köprü, özellikle fırtınalı günlerde iki tabliye arasındaki boşluk sayesinde rüzgarı kıracak. Dolayısıyla araçların geçerken sıkıntı yaşaması da en asgariye indirilmiş olacak.

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp