Yargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu kararı: 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasına onama Türkiye Cumhuriyeti D
Ana Sayfa Dünya 27 Şubat 2022 70 Görüntüleme

Rusya lideri Putin’in yardımcısı Vladimir Medinsky, Ukrayna’dan bir heyetin, müzakereler için Belarus’a gitmek üzere olduğunu duyurdu. 

Rusya ile Ukrayna arasında perşembe günü başlayan savaşta ölü ve yaralı sayısı artmaya devam ederken dikkat çekici olay yaşandı. Rus haber ajanslarının “son dakika” ibaresiyle yayınladığı haberlerde Moskova’dan yetkililerin Ukrayna’dan bir heyetin müzakere için Belarus’a gittiğine yönelik ifadeleri aktarıldı. Müzakere kararı hakkında açıklama yapan Zelenskiy, “Sonuç çıkacağına inanmıyorum ama deneyelim” dedi. 

RUSYA’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 4’üncü günü girerken, Rusya ve Ukrayna müzakere konusunda anlaştı. Rusya lideri Putin’in yardımcısı Vladimir Medinsky, Ukrayna’dan bir heyetin, müzakereler için Belarus’a gitmek üzere olduğunu duyurdu. 

Belarus’un Gomel kentine ilerleyen Ukrayna heyetinin burada Rus heyetiyle görüşeceği de belirtildi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın müzakerelere hazır olduğunu söylerken Ukrayna heyetinin gelmesinin beklendiğini dile getirdi. Rus heyetinde yer alan Leonid Slutsky ise Rusya’nın müzakerelerde çok sert bir tutum sergileyeceğini söyledi.  

Rus haber ajansı Sputnik bu fotoğrafı, “Rus heyeti, Ukrayna heyetinin gelmesini bekliyor” ifadesiyle paylaştı. 

  LUKAŞENKO ARABULUCU OLDU 

Belta haber ajansı görüşmelerin Ukrayna-Belarus sınırındaki Gomel bölgesinde gerçekleşeceğini aktarırken, Peskov, “Bildiğiniz üzere Belarus lideri Lukaşenko, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüştü. Bu görüşmeden sonra Lukaşenko, Putin’den buradaki Rus heyetini geri çağırmamasını istedi ve Ukrayna’nın Gomel bölgesinde görüşmelere gelmek için istekli olduğunu söyledi” dedi. 

Sabah saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Putin, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Bu görüşmede Putin, Kiev yönetiminin tutarsız açıklamaları olduğundan yakınmış ve müzakereleri başta kabul ettikten sonra  vazgeçtiklerini dile getirmişti. 

UKRAYNA’DAN AÇIKLAMA 

Ukrayna Devlet Başkanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelesnkiy’nin telefonda görüştüğü ifade edilerek, “Ukraynalı delegenin Rus delegelerle herhangi bir ön koşul olmadan Ukrayna-Belarus sınırındaki Pripyat Nehri yakınında görüşmeye karar verdiler. Lukaşenko, Ukraynalı delegelerin seyahati boyunca, görüşmeler esnasında ve delegelerin dönüşüne kadar uçakların, helikopterlerin, roketlerin Belarus topraklarında oldukları yerde kalacaklarına dair sorumluluk aldı” denildi. 

ZELENSKİY: SONUÇ ÇIKACAĞINA İNANMIYORUM 

Müzakereler hakkında açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Sonuç çıkacağına inanmıyorum ama deneyelim” dedi. 

“NE YAZIK Kİ BİZİMLE DEĞİLSİNİZ 

Zelenskiy ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Belarus halkına seslenerek, “Belaruslu kardeşlerimiz ne yazık ki bizimle değilsiniz. Sizin topraklarınızdan bizim evlerimiz bombalanıyor, çocuklarımız öldürülüyor. Kiev’e sabaha karşı saldırdılar. Siz bu saatlerde uyuyorsunuz ama biz vatanımızı savunuyoruz” ifadelerini kullanmıştı. 

UKRAYNA İSTANBUL’DA DİRETMİŞTİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da arabuluculuk yapmaya çalıştığı görüşmeler ile ilgili Ukrayna lideri Zelenskiy çok sert ifadeler kullanmıştı… 

Görüşmelerin Belarus’ta yapılmasına adeta ateş püsküren Zelenskiy, Minsk yönetimine seslenerek, “Eğer bölgenizden saldırgan bir eylem olmasaydı, Minsk’te konuşabilirdik… görüşmeler için diğer şehirler mekan olarak kullanılabilir. Elbette barış istiyoruz, görüşmek istiyoruz, savaşın bitmesini istiyoruz. Varşova, Bratislava, Budapeşte, İstanbul, Bakü – Ruslara buraları teklif ettik” demişti. 

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp