Kılıçdaroğlu: Bizim görevimiz devleti yeniden inşa etmektir

Kılıçdaroğlu: Bizim görevimiz devleti yeniden inşa etmektir

Sarayda oturanlara değil milletin arasında milleti düşünenlere ihtiyacımız var. Bizim görevimiz devleti
Ana Sayfa Dünya, Ekonomi 4 Mayıs 2022 211 Görüntüleme

ABD Merkez Bankası (Fed), küresel piyasaların dikkatle takip ettiği faiz kararını bugün gerçekleştirdiği toplantının sonunda açıkladı. Fed beklentiler dahilinde faiz artırım kararı vererek politika faizini 50 baz puan artırdı. Buna göre faiz aralığını %0,75-1,00 seviyesine yükseltti. Böylece 2000 yılından bu yana ilk kez 50 baz puanlık bir artırıma gidilmiş oldu.

Son Dakika: Fed Mayıs ayı faiz kararını açıkladı: 22 yıl sonra bir ilk!

Küresel piyasada artan enflasyon oranları merkez bankalarını harekete geçirdi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti. Fed Başkanı Jerome Powell, Uluslararası Para Fonu (IMF) – Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nda yaptığı konuşmada 50 baz puanlık faiz artırımına işaret etmişti. Diğer bir yandan Fed gerçekleştirdiği son toplantısında faizi 0-0,25’ten 0,25-0,50 aralığına çekmişti.

FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI

Yılın ilk toplantısı 25-26 Ocak 2022 tarihleri arasında, ikinci toplantı ise 15-16 Mart 2022 tarihlerinde, üçüncü toplantısı ise 3-4 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşti. Toplantı sonrası Fed’den yapılan açıklamaya göre ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) beklendiği gibi politika faizini 50 baz puan yükseltti. Buna göre faiz aralığını %0,75-1,00 seviyesine yükseltti. Böylece 2000 yılından bu yana ilk kez 50 baz puanlık bir artırıma gidilmiş oldu.

“BİLANÇONUN DARALTILMASINA 1 HAZİRAN’DA BAŞLANACAK”

Amerika Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bilançonun daraltılmasına 1 Haziran’da başlanacak. İlk etapta bilanço azaltımına Hazine kağıtlarında 30 milyar dolar, mortgage destekli menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar ile başlanacak.

İlk 3 ayın ardından bilanço daraltmadan aylık miktar Hazine kağıtlarından 60 milyar dolara ve mortgage destekli menkul kıymetlerde 35 milyar dolara yükseltilecek.

Bilanço daraltmanın büyüklüğünü durdurmaya ve yavaşlatmaya rezerv bilançolar rezerv bolluğu ile tutarlı olunduğuna karar verilen seviyenin üzerinde başlanacak.

Uygun para politikası güçlendirmesi ile enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesi ve iş gücü piyasasının güçlü kalmasını bekliyoruz.

Enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatliyiz. Çin’de COVID ile ilişkili uygulanan kapatma, karantina tedbirlerinin tedarik zinciri bozulmalarını azdırması büyük olasılık.

ABD ekonomisi için etkileri oldukça belirsiz, ancak kısa vadede bu saldırı ve ilişkili gelişmelerin enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratması büyük olasılık.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması devasa insani ve ekonomik zorluklara yol açıyor.

2018’DEN BERİ İLK KEZ FAİZ ARTIRIMINA GİDİLMİŞTİ

Fed, mart ayında gerçekleştirdiği son toplantısında, 2018’den beri ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltmişti.

Fed’den yapılan açıklamaya göre faiz oranının artırılması kararı 1’e karşı 8 oyla alınmıştı. St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın 50 baz puan artırılması yönünde oy kullandığı aktarılmıştı.

Bankanın 2022 Mart ayında aldığı karardan önce yaptığı en son faiz artırımı, finansal krizin ardından devreye aldığı genişlemeci para politikalarını sonlandırmak amacıyla almıştı.

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp