Ana Sayfa Yazar Köşesi 9 Eylül 2021 1 Görüntüleme

Bavyera’da taraftarlar fişlenmiş!

Almanya’da Bavyera polisinin ‘Easy GS’ adıyla binlerce futbol taraftarını fişlediği ortaya çıktı. Stadyumlardaki şiddeti önlemek amacıyla yapıldığı belirtilen gizli fişleme tepkilere neden oldu.

Bavyera’da taraftarlar fişlenmiş!

KICKER dergisinde yer alan habere göre, Yeşiller Partisi Eyalet Milletvekilleri Katharina Schulze ile Max Deisenhofer, konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Önergeye verilen cevapta Bavyera genelinde 1644 kişinin tüm özel bilgileriyle fişlenmiş olduğu belirtildi.

Almanya genelinde de bazı fanatik taraftar gruplarının kayıt altına alındığını, ancak bu denli fazla sayıda ve detaylı bilgilerin bulunmadığını söyleyen milletvekili Deisenhofer, “Gizli databank kurularak vatandaşların kayıt altına alınması anlaşılır gibi değil” dedi.

Bavyera’da taraftarlar fişlenmişEN BASİT AMBLEME BİLE
Fişleme ölçütü olarak sadece şiddet eğilimi ile ilgili değil, aynı zamanda en basit amblem yapıştırma eyleminin bile polis tarafından dikkate alındığını belirten hukukçu Marco Noli de, konunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

TEDBİR AMAÇLI
Fişleme olayını doğrulayan Bavyera İçişleri Bakanlığı ise, toplanan verilerin taraftar grupları arasında ortaya çıkabilecek şiddet eylemlerine karşı önceden tedbir amacıyla kullanıldığı açıklamasında bulundu.

Tema Tasarım |