Kılıçdaroğlu: Bizim görevimiz devleti yeniden inşa etmektir

Kılıçdaroğlu: Bizim görevimiz devleti yeniden inşa etmektir

Sarayda oturanlara değil milletin arasında milleti düşünenlere ihtiyacımız var. Bizim görevimiz devleti
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 30 Aralık 2021 119 Görüntüleme

Dünyada en çok kamu ihalesi alan 10 şirketten 5’i Türkiye’de

İktidarın kamu ihaleleriyle yüz milyarlarca lira aktardığı inşaat şirketleri Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG, dünyada en fazla altyapı yatırımı ihalesi alan 10 şirket arasında bulunuyor.

Dünyada en çok kamu ihalesi alan 10 şirketten 5’i Türkiye’de

AKP iktidarının kamu ihaleleriyle yüz milyarlarca lira aktardığı inşaat şirketleri Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG, dünyada kamudan en çok ihale alan ilk 10 şirket arasında yer alıyor.

Dünya Bankası her yıl ülkelerin devlet ve özel sektör yatırımlarını, projelerini ve taahhütlerini raporlaştırıyor.

Rapor hazırlanırken, özel şirketlerin ilgili projelerin en az yüzde 15’lik hissesine sahip olması dikkate alınıyor. Firmaların projelerdeki yüzde 15’ten düşük paylarına veri tabanında yer verilmiyor.

Buna göre “Altyapı Yatırımlarına Özel Sektör Katılımı Veri Tabanı”nda 1990-2020 yılları arasında en çok ihale alan şirketler listesinde Türkiye’den 5 şirket ilk 10’da yer alıyor.

Limak, dünyada en çok altyapı yatırımı ihalesi alan 2’nci şirket olurken, Cengiz 4, Kolin 5, Kalyon 6 ve MNG 7’nci sırada bulunuyor.

Dünyada en çok altyapı yatırımı ihalesi alan şirketler (1990-2020)

SIK SIK VERGİLERİ SİLİNİYOR
Dünya genelinde altyapı yatırımlarında ilk 10’a giren bu 5 şirket, AKP iktidarına yakınlıklarıyla biliniyor ve sık sık vergi borçları siliniyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın soru önergesine verdiği yanıtta son 10 yılda Cengiz İnşaat için 30, Kolin İnşaat için 36, Kalyon İnşaat için 19 ve Limak İnşaat için de 19 kez vergi, resim ve harç istisna belgesi (VRHİB) tanzim edildiğini açıklamıştı.

TÜRKİYE SIRALAMASI
Türkiye içinde en çok kamu ihalesi alan 10 şirketin sıralaması işe şöyle:

Limak Holding
Cengiz Holding
Kolin Grubu
MNG Holding
IC Holding
Astaldi
Kalyon Grubu
Özaltın
TAV
Sabancı Holdin

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp