Kılıçdaroğlu: Bizim görevimiz devleti yeniden inşa etmektir

Kılıçdaroğlu: Bizim görevimiz devleti yeniden inşa etmektir

Sarayda oturanlara değil milletin arasında milleti düşünenlere ihtiyacımız var. Bizim görevimiz devleti
Ana Sayfa Ekonomi 11 Kasım 2021 68 Görüntüleme

Cari fazla beklentileri aştı

TCMB, eylül ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye, eylül ayında 1.65 milyar dolar cari fazla verirken yıllıklandırılmış cari açık 18.4 milyar dolara geriledi

Cari fazla beklentileri aştı

Bir önceki yılın Eylül ayında 2.33 milyar ABD doları açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında 1.65 milyar ABD doları fazla verdi. Böylelikle, on iki aylık cari işlemler açığı 18.44 milyar ABD doları oldu.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 2.73 milyar ABD doları azalarak 1.023 milyar ABD dolarına gerilemesi ve hizmetler dengesi kalemi kaynaklı net girişlerin 1.92 milyar ABD artarak 3.67 milyar ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.” denildi.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın Eylül ayında 3.27 milyar ABD doları fazla vermişken, bu ay 5.58 milyar ABD doları fazla verdi.,

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler bir önceki yılın aynı ayına göre 1.42 milyar ABD doları artarak 2.98 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 509 milyon ABD doları artarak 1.037 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

İkincil gelir dengesi kaleminden kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 159 milyon ABD doları azalarak 38 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ

24 saat

24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp