İstanbul’da beklenen kar lapa lapa yağmaya başladı!

İstanbul’da beklenen kar lapa lapa yağmaya başladı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından İstanbul'da beklenen kar yağışı etkisini göstermeye
Ana Sayfa Dünya 8 Ekim 2021 74 Görüntüleme

İsrail’deki Gizli Görüşme Sızdı

Al-Arabiya, Sudan’dan bir güvenlik-askeri heyetinin iki ülke arasındaki ilişkileri görüşmek üzere iki gün İsrail’de kaldığını bildirdi. Raporda heyetin…

İsrail’deki Gizli Görüşme Sızdı

Al-Arabiya, Sudan’dan bir güvenlik-askeri heyetinin iki ülke arasındaki ilişkileri görüşmek üzere iki gün İsrail’de kaldığını bildirdi. Raporda heyetin İsrail’e ne zaman geldiği belirtilmedi. Sudan “İbrahim Anlaşmaları”nın bir parçasıydı, ancak onunla normalleşme henüz olgunlaşmamıştı.

Al-Arabiya, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah el-Burhan’ın bugün (Cuma) Sudan’dan bir askeri heyetin iki gün boyunca İsrail’i ziyaret ettiğini ve iki ülke arasındaki ilişkiler hakkında görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Görüşmelerin içeriği veya Sudan’dan hangi unsurların İsrail’e geldiğine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi. Bir Arap gazetesinde yer alan haberde, İsrail’e gelen heyet üyeleri arasında savunma sanayii müdürü ve Sudan ordusundaki hızlı müdahale kuvvetlerinin komutanı olduğu iddia edildi. Raporlarda, heyetin İsrail’e ne zaman geldiği belirtilmedi.

Hatırlanacağı üzere Sudan, Donald Trump’ın başkanlığı sırasında imzalanan “İbrahim Anlaşmaları”nın bir parçası… -Ancak Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas’tan farklı olarak Sudan ile yapılan anlaşma henüz önemli adımlar ve normalleşmeye dönüşmedi-

Ülkeler arasındaki temaslara rağmen, İsrail taslaklarının hazırlanması ve Hartum, Sudan ve İsrail’i ziyaret eden heyetler henüz ilişkilerin kurulmasına yönelik resmi bir anlaşma imzalamadı. Trump, zamanın Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdal-Fatah al-Burhan’ı Beyaz Saray’da anlaşmayı imzalamaya davet etmeyi bile düşündü – ancak bu gerçekleşmedi.

Aslında Sudan, İsrail ile anlaşmayı ilan etti ve aynı zamanda, ilerlemeyi hâlâ engelleyen ciddi iç siyasi anlaşmazlıklara ve istikrarsızlığa rağmen bunu ilerletmeye hazır olduğunu ifade etti. Bu aşama itibariyle, iki idare arasında henüz önemli bir işbirliği genişlemesi olmamıştır. İsrail, özellikle İran’dan Gazze ve Lübnan’a uzanan silah kaçakçılığı yollarıyla ilgili güvenlik nedenleriyle Sudan ile ilişkiler kurmaya büyük önem veriyor. Ancak şu ana kadar Sudan’daki siyasi istikrarsızlık İsrail’in ikili ilişkilerde önemli ilerleme kaydetmesini engelledi.

Sudan hâlâ bir iç siyasi devrimin ortasında, diktatör Ömer El Beşir yönetiminden ve çok sert yaptırımlardan demokratik bir rejime ve ABD ve Batı ile yakınlaşmaya kademeli bir geçişi ifade ediyor. Bu süreçte, ordu ile sivil hükümet arasında bazen şiddetli tırmanışlara yol açan anlaşmazlıklar ortaya çıkıyor. Örneğin, geçen ay, El Beşir’in devrilmesinden bu yana ülkeyi yöneten Sudan’daki Geçici Geçiş Konseyi, Hartum’u devirme girişimini açıkladı ve düzinelerce ordu subayı tutuklandı.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp