Ana Sayfa Gündem Haber 8 Nisan 2020 47 Görüntüleme

Türkiye ve Rusya’dan İdlib’de ortak devriye

Türkiye ve Rusya askerleri İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde M4 karayolu üzerinde üçüncü ortak devriyeyi gerçekleştirdi. Daha önce…

Türkiye ve Rusya’dan İdlib’de ortak devriye

Türkiye ve Rusya askerleri İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde M4 karayolu üzerinde üçüncü ortak devriyeyi gerçekleştirdi. Daha önce 15 Mart ve 23 Mart’ta ortak devriye gerçekleştirilmişti.

Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaşma merkezinin açıklamasına göre, Rus ve Türk askerleri İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde M4 karayolu üzerinde üçüncü ortak devriyeyi gerçekleştirdi.

Açıklamada, “Rusya ile Türkiye liderleri arasında 5 Mart 2020’de Moskova’da varılan anlaşma doğrultusunda, 8 Nisan’da İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde M4 karayolu üzerinde üçüncü ortak devriye gerçekleştirildi” ifadeleri kullanıldı.

Devriye görevinde iki BTR-80 ve Tigr zırhlı aracı yer aldı. Konvoy havadan Rus Hava Kuvvetleri’nin insansız hava araçlarıyla izlendi.

Daha önce 15 Mart ve 23 Mart’ta ortak devriye gerçekleştirildi.

Rusya ve Türkiye Suriye’de son 24 saatte herhangi bir ihlal kaydetmedi

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı sitesinde yayınlanan bilgilendirme bülteninde, Suriye’deki ateşkesi izleyen Rus-Türk komisyonu çalışmaları kapsamında, Rusya ve Türkiye’nin son 24 saat içinde herhangi bir ateşkes ihlali tespit etmediği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Suriye’deki ateşkesi izleyen Rus-Türk ortak komisyonundaki Rus tarafı, son 24 saat içinde herhangi bir ateşkes ihlali tespit etmemiştir. Türkiye tarafı da herhangi bir ihlal kaydetmemiştir.”

Açıklamada ayrıca, Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin son 24 saat içinde insani yardım faaliyetlerinde bulunmadığı da vurgulandı.

Tema Tasarım |