Ana Sayfa Dünya, Gündem Haber 5 Mart 2020 261 Görüntüleme

SON DAKİKA.. Putin :Türk Askerinin Orada Olduğunu Bilmiyorduk!

İdlib’de 38 askerimizin şehit düşmesinin ardından bölgedeki dengeler için en kritik görüşme bugün gerçekleşiyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Moskova’ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

SON DAKİKA.. Putin :Türk Askerinin Orada Olduğunu Bilmiyorduk!

İç savaşın, şiddetin ve terörün 9 yılı aşkın bir süredir bitmek bilmediği Suriye’de son günlerde artan gerilimi çözüme kavuşturmak için en kritik görüşme bugün Moskova’da gerçekleştiriliyor. 38 askerin şehit düşmesinin ardından ilk kez bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklamalarda bulundu. Görüşme öncesinde basının karşısına çıkan Putin, “Hayatını kaybeden askerleriniz için taziyelerimi iletiyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alacağımız isabetli kararlar bölgeyi rahatlatacaktır” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib’de şehit düşen Türk askerleri için başsağlığı dileğinde bulunurken, “Ölen askerleriniz için bir defa daha içten başsağlığı dileklerimi iletmek isterim. İnsanların ölmesi her daim çok büyük bir trajedidir. Size telefon görüşmemizde de söylediğim gibi, maalesef Suriye askerleri de dahil hiç kimse Türk askerlerinin o anda bulundukları yeri bilmiyordu” ifadesini kullandı.

Putin, “Suriye ordusunun gerçekten ciddi kayıpları var. Çok önem verdiğimiz Rus-Türk ilişkilerine zarar vermemesi için teferruatlı bir şekilde meseleleri görüşmeye ihtiyaç var. İdlib vilayetindeki malum alanda şu anda durum öyle kötüleşti ki, bu da bizim doğrudan ve şahsi olarak görüşmemizi gerektirmekte”” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin “tavan yaptığını” söylerken, iki ülke ilişkilerinin de kuvvetlendirilmesini istediği dile getirdi.

Erdoğan, “Türkiye Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. İdlib müzakereleri sebebiyle bir araya gelişimiz büyük önem arz ediyor. Bölgede sıkıntı büyük. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar, bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce programı olduğu için 5 Mart’ta görüşmeye mesafeli yaklaşan Putin’e, “Bu görüşmeyi Türkiye’de yapacaktık. Sizin buradaki anayasa çalışmalarıyla ilgili
gelişmeler sebebiyle bu davetimizi burada gerçekleştiriyoruz” dedi.

İlginizi çekebilir

Ormanları Yakan Belli Oldu!

Ormanları Yakan Belli Oldu!

Tema Tasarım |