Ana Sayfa Dünya, Ekonomi, Gündem Çevre, Gündem Haber, Gündem Kültür 5 Kasım 2020 183 Görüntüleme

Noam Chomsky: Trump insanlık için Hitler’den daha büyük bir tehdit

Özel Haber: Kıdemli entelektüel The Independent’a çevresel bir felaketi önlemek için en fazla 10 yılımız kaldığını söyledi

Noam Chomsky: Trump insanlık için Hitler’den daha büyük bir tehdit

Chomsky, Trump’ın seçimi kazanmasının dünyayı daha büyük bir çevre felaketine sürükleyebileceğini söylüyor (AFP)

Noam Chomsky lafını sakınma modunda değil.

Ünlü dilbilimci ve medya eleştirmeni, dünyanın sonucunun gezegeni çevresel felakete daha fazla sürükleyebileceğine inandığı ABD seçimlerine ilerleyişini izliyor.

Donald Trump’a ve dünyada iklim değişikliğinin varlığını inkar eden tek büyük muhafazakar siyasi grup olduğunu söylediği Cumhuriyetçi Parti’ye karşı sert sözler sarf etmesi muhtemelen şaşırtıcı değil.

DAHA FAZLA OKU

  • Chomsky:İnsan deneyiminin kaderi mücadelenin sonucuna bağlı.

Krizin aciliyetinden ve küresel yeni yeşil anlaşma adı verilen fosil yakıtlardan arındırılmış bir ekonomiye geçişin yollarından bahsettiği yeni kitabını tanıtmak için The Independent’la yaptığı röportajda Chomsky, Trump başkanlığı süresince birkaç örnek belirlediğini söylüyor.

Bunlardan biri kendisinin yaratılmasında rol almadığı tüm anlaşmaları feshetmek. Gezegendeki ısınmayı durdurmayı amaçlayan ve Barack Obama’nın müzakere edilmesine yardımcı olduğu, Trump’ınsa ABD’yi taraf olmaktan çıkardığı 2015 Paris Anlaşması gibi.

Chomsky “Bunu o yaratmadı, öyleyse tamam yok edin” diyor.

Chomsky aynı zamanda Trump ve Adolf Hitler arasında son derece tartışmalı bir karşılaştırma yapıyor. Bu, Holokost uzmanlarının kesinlikle reddettiği ve The Independent’a böylesi bir iddianın yanlış ve saldırganca olduğunu söylediği bir karşılaştırma.

Rızanın İmalatı (Manufacturing Consent) gibi çok sayıda meşhur eserin yazarı olan tanınmış entelektüel ve aktivist bugün 91 yaşında. Gezegeninin ısınmasıyla ortaya çıkan tehlikenin emsalsiz olduğu konusunda taviz vermiyor.

“Gerçekler son derece açık; ciddi bilim insanları arasında şu anki eğilimlerin devam etmesi halinde son sürat felakete koştuğumuza dair neredeyse evrensel bir fikir birliği var” diyor.

Bu yüzyılın sonunda sanayi öncesi seviyelerin üç, belki 4 santigrat derece üstü bir seviyeye ulaşabilirsiniz. Ve tüm analizler bunun topyekun bir felaket olduğu sonucuna varıyor. Organize insan toplulukları ve hiçbir şey hayatta kalmıyor.

“Felakete doğru yol alıyoruz. Dünyada gaz pedalına basmak isteyen tek bir ülke var, o da Birleşik Devletler” diye ekliyor.

Başkanın ve Cumhuriyetçi Parti’nin oynadığı özel rol sorulduğunda, şu ana kadar bir milyondan fazla insanı öldüren ve 43 milyondan fazlasına bulaşan küresel koronavirüs pandemisiyle mücadele edilebileceğini, ama bunun “politikaların sorumluluğunu üstlenen uğursuz kanserle, seçimlerdeki şansını artırmayan her şeyi ortadan kaldırmaya yönelen biriyle” olmayacağını söylüyor.

“Kesinlikle tarihte düşünebileceğim en kötü isim, Adolf Hitler hayli korkunçtu (ama) dünya üzerindeki organize insan topluluğunu yok etmeye çalışmıyordu” diyor.

Bu konuda Nazi Holokost’unun en az 6 milyon Yahudiyi katlettiği gerçeğiyle kendisine meydan okunduğunda, ebeveynleri Yahudi olan Chomsky Hitler’in “30 milyon Slavı da” öldürdüğünü “ama insan medeniyetini” yok etmediğini söylüyor.

73 yaşındaki Trump’ın Hitler’den daha kötü olduğunu mu söylediği doğrudan sorulduğunda, Chomsky “Bu son derece şok edici bir açıklama. Ve bunu her söylediğimde, şimdi şok edici bir şey söyleyerek başlayacağım ama lütfen bunun doğru olup olmadığını kendinize sorun diyorum” cevabını veriyor.

İlerici ekonomist Robert Pollin’le birlikte “Climate Crisis and the Global Green New Deal” (İklim Krizi ve Yeni Küresel Yeşil Anlaşma) adlı kitabı kaleme alan Chomsky, Ocak 1942’de Berlin’in bir banliyösünde düzenlenen ve Nazilerin nihai çözüm adı altında Yahudi halkını imha planını oluşturduğu Wannsee Konferansı’na atıfta bulunuyor.

Tarihin o soykırımcı karanlık anını, Cumhuriyetçilerin Ulusal Karayolları Güvenlik İdaresi’nin 2018’de yaptığı ve yüzyılın sonuna kadar küresel sıcaklığın yüzde 4 artacağını değerlendirdiği için araç emisyonları hakkında yeni bir kısıtlama gerekmediği sonucuna vardığı bir açıklamayla karşılaştırıyor.

Böylece Trump yönetimi, bunun küresel ısınmada rol oynayan etkenlerden biri olduğu göz önünde bulundurulduğunda yeni emisyon standartları getirilmesinin anlamsız olacağı sonucuna varmıştı. Raporun yazarları, sera gazı emisyonlarındaki zorunlu yükselişi durdurmak için “ekonominin ve (ABD’nin) araç filosunun fosil yakıt kullanımından kayda değer şekilde uzaklaşması gerekeceğini, bunun şu anda ne teknolojik olarak mümkün ne de ekonomik açıdan gerçekleştirilebilir olduğunu” yazmıştı.

“Felakete doğru gidiyoruz, hadi daha hızlı gidelim çünkü bu seçmenlerim için, beni fonlayan araştırmacılar için daha fazla kâr anlamına gelecek (diyorlar)” diyen Chomsky soruyor:

Aklınıza tarihte buna benzer bir belge daha geliyor mu?

“Peki, o zaman şok edici açıklamaya geri dönelim. Evet, şok edici. Yanlış değil” diye ekliyor.

Başkan iklim değişikliğini birçok defa reddetti ve döneminin çoğunu Barack Obama’nın getirdiği çevreci standartları tersine çevirmeye harcadı. Aynı zamanda ABD’yi 2015 Paris Anlaşması’ndan çekti.

Tema Tasarım |