Ana Sayfa Gündem Haber 7 Nisan 2020 116 Görüntüleme

Maskeler parasız mı? Maske satışı yasaklandı mı? Market eczanelerde satılan maskeler ücretsiz mi?

Corona virüs tedbirleri kapsamında son dakika açıklamaları gelmeye devam ediyor. Eczanelerden ve masketlerden paralı satılan maskelere ilişkin…

Maskeler parasız mı? Maske satışı yasaklandı mı? Market eczanelerde satılan maskeler ücretsiz mi?

Corona virüs tedbirleri kapsamında son dakika açıklamaları gelmeye devam ediyor. Eczanelerden ve masketlerden paralı satılan maskelere ilişkin dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli bir son dakika açıklaması yaptı. Peki Maske satışı yasaklandı mı, parayla maske satışı bitti mi ve Eczanelerde marketlerde maske satışı ücretsiz mi?

Ücretsiz maske ile ilgili yeni gelişmeler üst üste yaşandı. Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs tedbirleri sebebiyle vatandaşlara dağıtılacak ücretsiz maskelerle ilgili dün Bakanlıklar, bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm Türkiye’nin merakla beklediği açıklamalar yaptı. Büyük bir mutlulukla karşılanan açıklamaların detaylarına göre vatandaşlara her hafta 1 paket (toplam 5 adet) maske ücretsiz olarak dağıtılacak. Peki merakla araştırılan Ücretsiz maske nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır?

SAĞLIK BAKANI KOCA AÇIKLADI:

Marketlerde ve Eczanelerde maske satışının yasaklandığını duyurdu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI

Pazar yerleri ve toplu mekanlarda maske takılmasını zorunlu hale getirdik. Pazar yerlerinde tahtalar arasındaki ayrılıklar konusunu hassasiyetle ele aldık. Valiliklerimiz bu süreci çok yakından takip edecekler. Valiliklerimiz e-devletten ücretsiz maske dağıtımına başladı. Kesinlikle parayla maske satışı yasaktır.

Marketlerde verilen maskeler de ücretsizdir. Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stoğumuz ve üretim planlamamız vardır. Devlet olarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak maske ulaştırmakta kararlıyız. Evlerimizden dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımızın 3 adım veya 2 metre mesafeden daha yakın bulunmamalarını önemsiyoruz. Her şehrimizde bulunan il hıfzıhha kurumları ile pandemi kurulları gerekirse ilave tedbirleri geliştiriyorlar. Köy, mahalle, belde ve hatta ilçe düzeyinde kimi yerleri karantinaya alıyoruz. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız için Türkiye’nin her yerinde Vefa Sosyal Destek kurumları oluşturduk.

 

Tema Tasarım |