Ana Sayfa Ekonomi 6 Nisan 2020 96 Görüntüleme

Çalışan birikmiş ücretli izinlerine kendi isteği ile kesintisiz devam edebilir mi?

Küresel corona virüsü salgını çok sayıda çalışanı ücretli izin almak zorunda bırakırken, çalışanlar da konu hakkında ne…

Çalışan birikmiş ücretli izinlerine kendi isteği ile kesintisiz devam edebilir mi?

Küresel corona virüsü salgını çok sayıda çalışanı ücretli izin almak zorunda bırakırken, çalışanlar da konu hakkında ne gibi hakları olduğunu merak ediyor. Sözcü gazetesi sosyal güvenlik yazarı Sezgin Özcan bir okurun konu hakkındaki sorusunu yanıtladı. İşte Özcan’ın birikmiş izin kullanımı ile ilgili gelen soruya verdiği yanıt.

Sosyal güvelik yazarı Sezgin Özcan bugünkü yazısında bir okurun birikmiş ücretli izin hakkı ile ilgili sorusuna cevap verdi.

SORU: Çalıştığım iş yerinde corona virüsü sebebiyle birikmiş izinleri olan işçilere ücretli izinleri kullandırılıyor. Ben de geçen hafta itibarıyla izne çıktım. Önümüzdeki iki hafta da iznim devam edecek. Benim sorum, toplamda 120 gün birikmiş iznim vardı, üç haftalık izin sonrasında, kalan iznime kendi isteğimle kesintisiz devam edebilir miyim, mevcut koşullar nedeniyle işverenimden böyle bir talepte bulunabilir miyim? Eğer işe davet edilirsem, iş yerinin çalışma durumu söz konusu olursa çalışmaktan imtina edebilir miyim (ailemle birlikte yaşıyorum ve +65 yaşlarındalar). İş  yerinde virüs ile ilgili tedbirler alınmakta. Kıdem hakkımı talep edebilir miyim? Volkan Dişli

CEVAP: Genel olarak yıllık ücretli izin çalışanın talebi üzerine kullandırılır. İşveren çalışanın istediği izin kullanma tarihi ile bağlı olmamakla birlikte çalışanın talebini ve iş durumunu dikkate alır. Normal şartlarda yıllık izne kendi isteğinizle kesintisiz devam edemezsiniz. İzin bitiminde işe başlamanız gerekir.

Ancak içinde bulunulan süreç hem işveren hem de çalışan açısından zor bir süreç. Çalışma barışı ve iş ilişkisinin devamlılığı açısından iki tarafın da olaylara iyi niyetle yaklaşması gerekiyor. İki taraf da içinde bulunulan mevcut durumu kendi özel koşullarında objektif olarak değerlendirmeli.

Bu bağlamda, izninizin bitiminde özel durumunuzu da belirterek yeniden yıllık ücretli izin talebinde bulunabilirsiniz. İşvereniniz de iş yerinde yapılan işin özelliğine ve sizin çalışmanıza olan ihtiyaca göre durumu değerlendirerek, kesintisiz olmasa da belirli aralıklarla izninizi kullandırabilir.

Normal ücretli izninizin kullandırılmaması iş sözleşmenizi haklı nedenle feshetmeniz için gerekçe olur ve kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz. Ancak birikmiş izninizin tamamını kullanma talebinizin karşılanmamasının haklı neden oluşturmayacağını, ayrıca iş yerinde virüsle ilgili tedbirler alınıyor ve sağlığınız açısından tehdit söz konusu değil ise çalışmaktan imtina edemeyeceğinizi değerlendiriyorum.

Tema Tasarım |