Ana Sayfa Dünya 6 Haziran 2020 153 Görüntüleme

Azerbaycan Milletvekili Avrupa Konseyi’ne karşı protesto etti…

“Peki, Avrupa Konseyi’nin bu tavrı nasıl açıklanabilir?” Bunu Azerbaycan Parlamentosu üyesi  Elnur Allahverdiyev Avrupa Konseyinin Dağlık Karabağ’da düzenlenmiş cumhurbaşkanı seçimlerine sessiz kalması ile ilgili yorum yaparken demiş.

Azerbaycan Milletvekili Avrupa Konseyi’ne karşı protesto etti…

 

Onun sözlerine göre, konseyde tüm kararlar, bireylerin “hakların korunması” şiarı altında kabul edilir, olumsuz kamuoyu oluşturulur, uluslararası bir linç kampanyası yürütülüyor: “ Avrupa ülkelerinin vatandaşları olan 1 milyon Azerbaycan’lımız 30 yıl boyunca yaşadıkları Avrupa ülkelerinden kovuluyor, etnik temizlik politikası yürütülüyor ve Azerbaycanlılar soykırıma maruz bırakılıyor. Bu suçları işleyen sahte örgüt (Yani başka bir Avrupa Konseyi ülkesi – Ermenistan) Avrupa Konseyi tarafından kınanmamaktadır. AGİT Minsk Grubu eş başkanları yasa dışı seçimleri kınasa da, aynı grupta olan devletlerden oluşan bir başka kuruluş olan Avrupa Konseyi sessiz kaldı.

2001 yılında Avrupa Konseyi’nin Azerbaycan ve Ermenistan’ı kabul etmesi üzerine bize taahhüt verdiğini, sayın cumhurbaşkanı İlham Aliyev de kendi konuşmasında hatırlattı. Bu taahhütlerden biri ve aslında bizim için en önemlisi Dağlık Karabağ sorununun çözülmesidir. Diğer bir taraftan ise, her iki ülke Avrupa Konseyi’ne barış yapma taahhüdü vermişti. Yükümlülükler Avrupa Konseyi tarafından izleniliyor. Kısacası, işgalci Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ’da düzenlenmiş seçimlerle ilgili yorum yapmak örgütün raportörlerinin doğrudan görev ve yetkisidir. Ama sessizler! Diğer taraftan da Karabağ’dan taviz vermek isteyenler öldürülüyor.

Ermenistan başkenti merkezinde, Hitler ile iş birliği yapan 6 metrelik bir faşist heykeli dikiliyor, dünyaca ünlü Ermeni teröristler onurla gömülüyor ve tanrılaştırılıyor. Öte yandan, 1 milyon vatandaşın hakları ağır bir şekilde ihlal ediliyor ve tüm bunlara dikkat etmesi gereken örgüt, yasa dışı seçimler hakkında yorum yapmıyor…

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev boşuna “Avrupa Konseyi tarafından Azerbaycan hakkında kabul edilen belgelerin benim için bir kağıt parçasından başka bir şey olmadığını söylemiyor.

Tüm Azerbaycan toplumu Avrupa Konseyi’nin Azerbaycan karşıtı olduğunun farkında. Unutmamalıyız ki, Azerbaycan fobisi bu organizasyona hâkimdir ve bize yöneltilen tüm suçlamalar Azerbaycan fobisine dayanmaktadır”.

Tema Tasarım |