Ana Sayfa Basın Açıklamaları 6 Mart 2020 168 Görüntüleme

BİR HİJYEN UZMANINDAN VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI Lindsay Lowe

Mağaza dışındaki yüzeyler veya toplu taşıma gibi ev dışında dokunduğunuz şeyin temizliğini kontrol edemezsiniz.

BİR HİJYEN UZMANINDAN VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI Lindsay Lowe

Mağaza dışındaki yüzeyler veya toplu taşıma gibi ev dışında dokunduğunuz şeyin temizliğini kontrol edemezsiniz. Ama evinizin içinde kendinizi ve ailenizi korumak için yapmanız gereken belirli adımlar vardır.
Enfeksiyon Kontrol ve Epidemiyoloji Profesyonelleri Derneği başkanı Connie Steed, evinizi enfeksiyona karşı korumak için bazı ipuçlarını paylaştı.
Bu ipuçları koronavirüs önleme kurallarının temelleri ile birlikte kullanılmalıdır: Düzenli olarak ellerinizi en az 20 saniye yıkayın , el dezenfektanı kullanın , yüzünüze dokunmaktan kaçının , öksürüklerinizi ve hapşırıklarınızı dirseğiniz veya mendilinizle örtün.

1. Sık dokunduğu yüzeyleri temizleyin

COVID-19 virüsü, insanlar enfekte bir kişinin solunum damlacıklarıyla yakın mesafeden temas ettiğinde esas olarak kişiden kişiye yayılır. Bununla birlikte, virüsün bulunduğu bir yüzeye veya nesneye dokunursanız ve daha sonra CDC’ye göre kendi gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız virüs de yayılabilir .
Steed, kapı kolları, ışık anahtarları, tezgahlar ve dolap tutamakları gibi evdeki “yüksek temas” yüzeylerinin günlük olarak temizlenmesini önerir.
Steed TODAY Home’a verdiği demeçte, “Dışarı çıkıp süper dezenfektan satın almanıza gerek yok – sadece ev deterjanı ve su yeterli” dedi . Bir yüzey özellikle kirliyse, su ve deterjanla yıkamanız ve sonra dezenfekte etmeniz gerektiğini not eder.

2. Doğru temizlik malzemelerini kullanın

Sünger ve paspas gibi sarf malzemeleri söz konusu olduğunda, kirli eşyaları tekrar kullanarak kazayla enfeksiyonu yaymadığınızdan emin olun. Steed, tek kullanımlık mendiller veya bezlerle yapışmayı önerir.
“Bunlar gerçekten evde temizlik için idealdir çünkü bunları bir kullanımdan sonra atabilirsiniz” dedi.
Süngerleri ve bezleri tekrar kullanırsanız, “her kullanımdan sonra gerçekten sıcak suyla yıkanmalı ve en sıcak ortamda kurutulmalıdır” dedi Steed. “Paspas kafaları, her türlü kullanımdan sonra, su çeşidi akana kadar sıcak suda durulanmalı ve daha sonra tamamen dışarı çekilmeli ve kurumaya bırakılmalıdır.”
Ayrıca, dezenfektanları kullanırken Steed, insanlara üretici talimatlarını dikkatle izlemelerini hatırlatır. Bazı temizleme sıvılarının etkili olabilmesi için bir yüzey üzerinde belirli bir süre ıslak kalması gerekebilir.
Amerikan Kimya Konseyi, koronavirüs ile mücadelede etkili olan yaygın, EPA onaylı ev temizlik ürünlerinin bir listesini derlemiştir.

3. Elektronikleri unutmayın.

Telefonunuz düz bir şekilde gizlenmiş enfekte bir yüzey olabilir. Telefonlar genellikle gün boyunca bizimle her yere seyahat eder ve potansiyel olarak mikropları yol boyunca toplar.
“Bu insanların düşünmediği bir şey,” dedi Steed. “(Telefonlar) kendimizin uzantısı oldular.”
Telefonunuzun yüzeylerini düzenli olarak temizlemek için alkollü mendil veya sadece ılık sabun ve su kullanmanızı önerir. Ayrıca, özellikle hasta bir kişi bunları kullanıyorsa, bilgisayar klavyeleri ve fareler, sabit telefonlar ve uzaktan kumandalar gibi evde paylaşılan elektronikleri düzenli olarak dezenfekte etmeyi unutmayın.

4. mutfak için Bazı ipuçları

Gıda hazırlama konusunda sağduyu hijyenini uygulayın. Ellerinizi yıkayın ve hasta olan kişilerin paylaşılan yiyeceklerle yakın temas etmediğinden emin olun.
Birisi evde hastalandığında, kendi belirlenmiş tabaklarını, gözlüklerini ve yemek kaplarını verin. Bulaşıkları yıkarken, sabun ve su ile iyice temizleyin. Bulaşık makineniz varsa, sıcak ayarı kullanın.
Mutfakta tezgah üstü, çekmece çekme ve buzdolabı tutamakları gibi yüksek temas yüzeylerini sık sık temizlediğinizden emin olun.

5. banyo için Bazı ipuçları

Banyoların kendinizi ve ailenizi koronavirüsten korumak için “yüksek öncelikli bir odak” olması gereklidir. Banyoları enfeksiyonlardan korumak için birkaç ipucu var:
• Tuvalet, duş ve lavabo dahil tüm yüzeyleri sık sık temizleyin
• Diş fırçalarını birbirinden ayrı tutun
• El havlularını düzenli olarak yıkayın ve el havlularını hasta biriyle paylaşmayın

6. Evde hastaları karantinaya alma

CDC’ye göre , koronavirüs birbirlerinin yaklaşık 2 metre yakınında olan insanlar arasında yayılabilir . Bu nedenle, ailenizden birine bulaşmışsa, herkesi güvende tutmanın en iyi yolu, hasta insana mümkünse ayrı bir yatak odası ve banyo vermektir.
Hasta kişi evdeki diğer insanlarla temastan kaçınmalı ve sadece tıbbi tedavi için evden ayrılmalıdır. CDC , biri COVID-19 hastasıyken ziyaretçileri evle sınırlamak da iyi bir fikir. Ayrıca, bir klima kullanarak veya bir pencere açarak hava koşullarına izin vererek evinizdeki paylaşılan alanların iyi hava akışına sahip olduğundan emin olun.

Tema Tasarım |